ORDINAČNÉ HODINY POČAS VIANOČNÝCH SVIATKOV viac informácií nájdete tu.

Pôvodca ochorenia

Infekcia spôsobená Treponema pallidum subsp. pallidum sa označuje ako syfilis.

Treponémy sú aktívne pohyblivé špirálovité baktérie s pravidelnými závitmi. Sú veľmi citlivé voči vyschnutiu, zmenám teploty a tenzii kyslíku. Delia sa veľmi pomaly. Dajú sa však vizualizovať pomerne jednoducho v tmavom poli, kde možno pozorovať ich čulý pohyb – zmršťujú sa, rotujú a kývajú sa.

Pre človeka sú patogénne tieto treponémy:

  • 1.T. pallidum subsp. pallidum, medicínsky najdôležitejší – pôvodca syfilisu.
  • 2.T. pallidum subsp. endemicum, spôsobujúci tzv. endemický syfilis nazývaný tiež bejel
  • 3.T. pallidum subsp. pertenue, príčina yaws (alebo framboesie)
  • 4.T. carateum, vyvolávajúca ochorenie nazývané pinta.

Bejel, yaws a pinta označujeme aj ako nevenerické trepanomatózy, ktoré sa u nás nevyskytujú. Bejel je ochorenie hlavne chudobnej populácie v Afrike, Ázii a Austrálii. Yaws sa vyskytuje v strednej Afrike, juhovýchodnej Ázii a Južnej Amerike, pinta v Strednej a Južnej Amerike. Yaws a pinta sa prejavujú hlavne kožnými léziami, pri bejeli sú lézie na sliznici dutiny ústnej a môže sa objaviť aj gumma.

MUDr.Roman Sokol
O autorovi článku:
MUDr. Roman Sokol, MPH má atestácie a certifikáty z odborov urológie, onkológie v urológii, invazívnej a intervenčnej ultrasonografie v urológii. Tiež má certifikát GCP. Jeho odborné vedomosti, prax a skúsenosti z neho robia popredného experta vo svojej profesii nielen na Slovensku. Je členom viacerých významných spoločností a konzultantom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ako hlavný skúšajúci alebo národný koordinátor sa pravidelne zúčastňuje klinických skúšaní. Ako odborník sa pravidelne zúčastňuje aj kongresov na domácej aj medzinárodnej scéne. Publikuje v odborných aj populárnych časopisoch, vystupuje v TV a rozhlase.