Kvapavka

Kvapavka je pohlavná choroba, ktorú spôsobuje baktéria Neisseriagonorrhoeae. Prenáša sa takmer výlučne pohlavným stykom, teda kontaktom slizníc. Prenos je možný vaginálnym, orálnym aj análnym stykom. Prenos vlhkými uterákmi alebo bielizňou je veľmi zriedkavý, skôr v rodinách s nízkym hygienickým štandardom.

Prameňom nákazy je chorý človek s akútnou kvapavkou alebo bezpríznakový nosič. Najmä u žien je až 50 % zdravých nosičiek!

Po infikovaní dochádza k zápalu slizníc močovej rúry, krčka maternice, konečníka, očných spojiviek, hltana, vagíny. Pri neliečenej kvapavke, sa môže baktéria a zápalový proces rozšíriť do iných,vzdialených častí tela a spôsobiť zápal kĺbov, srdca.

MUDr.Roman Sokol
O autorovi článku:
MUDr.Roman SOKOL, PhD., MPH má atestácie a certifikáty z odborov urológie, onkológie v urológii, invazívnej a intervenčnej ultrasonografie v urológii. Tiež má certifikát GCP. Jeho odborné vedomosti, prax a skúsenosti z neho robia popredného experta vo svojej profesii nielen na Slovensku. Je členom viacerých významných spoločností a konzultantom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ako hlavný skúšajúci alebo národný koordinátor sa pravidelne zúčastňuje klinických skúšaní. Ako odborník sa pravidelne zúčastňuje aj kongresov na domácej aj medzinárodnej scéne. Publikuje v odborných aj populárnych časopisoch, vystupuje v TV a rozhlase.