Syfilis – štádiá ochorenia, prejavy

Inkubačná doba syfilisu je 9-90 dní.

Včasný syfilis predstavuje tie fázy ochorenia, ktoré prebehnú približne v prvom roku od infekcie.

Primárny syfilis – najtypickejším prejavom je tzv. tvrdý vred, lokalizovaný v genitálnej oblasti. Vytvára sa priemerne o 21 dní po preniknutí baktérii do organizmu, po pohlavnom styku s infikovanou osobou. Vred býva tuhý, nebolestivý a oválneho tvaru cca 1 cm veľký. V okolí vredu niekedy vzniká opuch. Práve nebolestivosť vredu je typická. Môže sa spontánne, bez liečby zahojiť drobnou jazvičkou za 2-6 týždnov.

Sekundárny syfilis – charakteristické sú kožné a slizničné prejavy tzv. condylomata lata a exantém. Na koži sa objavujú nesvrbiace okrúhle škvrny hnedasto ružovej farby. Začína 1-10 dní po zhojení tvrdého vredu. Trvá 2-3 roky. Ku kožných prejavov patrí aj syfilitické vypadávanie vlasov a strata kožného pigmentu.Obdobia výsevu vyrážok a ich spontánneho ústupu sa v tomto období môžu striedať. Bolesti kĺbov, svalov, nevoľnosť a teplota sú nešpecifické príznaky, ktoré sa môžu aj nemusia vyskytovať.

Neskorý syfiliszahŕňa latentný syfilis a terciárny syfilis.

  • Latentný syfilis – je bezpríznakový stav, ktorý trvá dlhšie ako rok po prebehnutom ochorení a môže alebo nemusí prejsť do terciárneho syfilisu.
  • Terciárny syfilis – objavujú sa príznaky z pokročilej deštrukcie tkanív v dôsledku poškodenia ciev. Je končeným štádiom syfilisu, ktoré začína v 3-5 roku infekcie, ale môže sa objaviť aj o 10-20 rokov po úvodnej infekcii. Úmrtnosť v tomto štádiu je 20 %. Prejavuje sa ako gumma, kardiovaskulárny syfilis a neurosyfilis.
  • Gumma – tuhý nebolestivý hrboľ veľkosti vajca, ktorý vzniká v podkoží. Postupne sa rozpadá , mení konzistenciu a obsah vyteká otvorom v rozpadnutej koži. Gumma spôsobuje deštrukciu tkanív, kože, chrupavky a kostí.
  • Neurosyfilis – poškodenie nervového systému syfilisom. Prejavuje sa rôznymi príznakmi, ktoré vyplývajú z poškodenia centrálneho nervového systému.

Jednotlivé štádiá sa líšia klinickými prejavmi. Syfilis však neprebieha v ostroohraničených krokoch, ale skôr prelínavo.

MUDr.Roman Sokol
O autorovi článku:
MUDr.Roman SOKOL, PhD., MPH má atestácie a certifikáty z odborov urológie, onkológie v urológii, invazívnej a intervenčnej ultrasonografie v urológii. Tiež má certifikát GCP. Jeho odborné vedomosti, prax a skúsenosti z neho robia popredného experta vo svojej profesii nielen na Slovensku. Je členom viacerých významných spoločností a konzultantom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ako hlavný skúšajúci alebo národný koordinátor sa pravidelne zúčastňuje klinických skúšaní. Ako odborník sa pravidelne zúčastňuje aj kongresov na domácej aj medzinárodnej scéne. Publikuje v odborných aj populárnych časopisoch, vystupuje v TV a rozhlase.