Klinický obraz

Po rozlične dlhom inkubačnom čase sa začnú vytvárať prvé prejavy v genitálnej oblasti, odkiaľ sa šíria buď pokračovaním priamo, alebo autoinokuláciou do slabín a do oblasti hrádze. Primárnou léziu sú svrbiace papuly alebo pustuly, ktoré sa zväčšujú a vredovite rozpadávajú. Spodina týchto defektov je svetločervená, tvorená granulačným tkanivom a ľahko krváca. Proces je nebolestivý a spontánne sa nevyhojí.

Calymmatobacterium granulomatis Calymmatobacterium granulomatis Calymmatobacterium granulomatis

Rozlišujeme 4 základné formy ochorenia:

  • 1. Nodulárna – počiatočnou léziou je papula alebo uzlíček, ktorý vzniká v mieste infekcie. Uzlík svrbí, je mäkký, začervenaný a nakoniec sa vredovite rozpadáva.
  • 2. Ulcerovegetatívna – najčastejšia - vznikajú veľké nebolestivé lézie, ktoré sa rozširujú a menia na hnisavé vredy. Majú sklon ku krvácaniu. Pomaly sa nepravidelne rozširujú. Obyčajne sú lokalizované v kožných záhyboch a často sa sekundárne infikujú rôznymi baktériami, výsledkom čoho je zápach z vredov.
  • 3. Hypertrofická – zriedkavá forma – v dôsledku proliferatívnych procesov vznikajú veľké masy pripomínajúce genitálne bradavice.
  • 4. Jazvovitá – suché vredy sa hoja jazvovitým tkanivom, čo môže byť spojené s tvorbou lymfatických opuchov.

Častou komplikáciou v pokročilom štádiu ochorenia najmä u žien býva elefantiatický opuch vonkajšieho genitálu.

Predilekčnou lokalizáciou sú genitálna a perigenitálna oblasť, no zanesením infekcie /napr. rukami/ sa môže infekcia rozšíriť na pery, ústnu dutinu, pokožku hlavy, nohy, ruky

MUDr.Roman Sokol
O autorovi článku:
MUDr. Roman Sokol, MPH má atestácie a certifikáty z odborov urológie, onkológie v urológii, invazívnej a intervenčnej ultrasonografie v urológii. Tiež má certifikát GCP. Jeho odborné vedomosti, prax a skúsenosti z neho robia popredného experta vo svojej profesii nielen na Slovensku. Je členom viacerých významných spoločností a konzultantom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ako hlavný skúšajúci alebo národný koordinátor sa pravidelne zúčastňuje klinických skúšaní. Ako odborník sa pravidelne zúčastňuje aj kongresov na domácej aj medzinárodnej scéne. Publikuje v odborných aj populárnych časopisoch, vystupuje v TV a rozhlase.