Aké sú príznaky ochorenia?

U mužov je priebeh ochorenia väčšinou typický. Inkubačný čas, teda obdobie kedy je možné od infekcie pozorovať príznaky je od 3-7 dní. Môže to byť ale aj 6 hodín až 14 dní. V začiatkoch môže muž pozorovať začervenanie ústia močovej rúry a neskôr sa objavuje veľmi typický hnisový často masívny výtok z močovej rúry. Výtok sprevádza pálenie a rezanie pri močení. Ak sa nelieči kvapavka v tomto štádiu, postupne v priebehu 3-4 týždnov prechádza ochorenie do chronického štádia, kedy sa už neobjavuje výtok z močovej rúry, ale iba typická ranna kvapka hnisu. Iba 10 % mužov prebehne kvapavka bez príznakov.

U žien je častejší bezpríznakový priebeh infekcie. Príznaky sú často iba mierne, nenápadné. Objavujú sa po približne týždni. U žien býva často súčasne infekcia močovej rúry a krčka maternice. Pri nerozpoznaní kvapavky a neliečení sa môže infekcia šíriť na maternicu, vajíčkovody a ďalej do malej panvy. V dôsledku chronického zápalu vznikajú zrasty v malej panve, ktoré sú častou príčinou neplodnosti, bolestivej menštruácie a dalších chronických problémov. Až u 50 % žien prebieha kvapavka v začiatočných štádiách bez príznakov!

MUDr.Roman Sokol
O autorovi článku:
MUDr.Roman SOKOL, PhD., MPH má atestácie a certifikáty z odborov urológie, onkológie v urológii, invazívnej a intervenčnej ultrasonografie v urológii. Tiež má certifikát GCP. Jeho odborné vedomosti, prax a skúsenosti z neho robia popredného experta vo svojej profesii nielen na Slovensku. Je členom viacerých významných spoločností a konzultantom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ako hlavný skúšajúci alebo národný koordinátor sa pravidelne zúčastňuje klinických skúšaní. Ako odborník sa pravidelne zúčastňuje aj kongresov na domácej aj medzinárodnej scéne. Publikuje v odborných aj populárnych časopisoch, vystupuje v TV a rozhlase.