Epidemiológia a patogenéza

Bradavice sa šíria priamym kontaktom, implantáciou, pričom sa vírus zachytí na miestach mikroskopických kožných trhliniek a odrenín. Drobné poranenia jemnej kože predkožky a vulvy vznikajú pri pohlavnom styku. Vírusové častice infikujú epiteliálne bunky, čím dochádza k reaktívnemu bunkovému množeniu spojeného s expanziou tkaniva a tvorbe typických bradavicovitých útvarov. Napadnuté bunky majú charakteristické rysy.

Medzi rizikové faktory infekcie papilomavírusom okrem sexuálneho prenosu, patria napríklad verejné bazény, sprchy a posilňovne, čo bolo potvrdené pri prenose plantárnych bradavíc pri chôdzi naboso. Infekcia je možná vďaka schopnosti HPV prežiť mnoho mesiacov a pri nízkych teplotách bez hostiteľa. V súvislosti s genitálnym prenosom je rizikovým faktorom časté striedanie sexuálnych partnerov a znížená funkcia imunitného systému. Riziko nákazy je značné pri vaginálnom, análnom styku, menšie pri orálnom styku. Prítomnosť kondylómov v konečníku zvyšuje riziko prenosu HIV až o 80%!

HPV infekcia bunky – zväčšené bunkové jadrá

HPV infekcia patrí medzi najčastejšie sexuálne prenosné ochorenie (v USA je najčastejšie vôbec). Existuje mnoho štúdií, ktoré vysvetľujú prenos HPV na partnera pri pohlavnom styku. Podľa štúdie, ktorá sledovala prenos HPV zo žien s dokázanou cervikálnou infekciou na ich sexuálnych partnerov, sa zistili u 50-77% mužov subklinické lézie a DNA metódou bola dokázaná HPV infekcia u 39-58 % mužov. Jednalo sa o prenos identického typu HPV. Ďalšie štúdie vyšetrovali bezpríznakových mužov žien, ktoré mali dokázanú HPV infekciu alebo u ktorých bola diagnostikovaná neoplázia krčka maternice. U týchto mužov bolo väčšinou dokázaná subklinická forma HPV infekcie. Z týchto a ďalších štúdií možno predpokladať, že mužská močová rúra môže slúžiť ako rezervoár ľudského papilomavírusu.

Z uvedeného vyplýva, že sa môže nakaziť muž i žena. HPV sa aspoň raz za život infikuje až 80% populácie. Našťastie, u väčšiny infikovaných dôjde vlastnou obranyschopnosťou k samovoľnej likvidácii infekcie. Doba, za ktorú sa organizmus „očistí“ od infekcie, je 8-24 mesiacov. Najčastejší výskyt infekcie je v dospelosti medzi 18. – 25. rokom života. HPV je zodpovedný takmer za všetky prípady rakoviny krčka maternice. Je druhou najčastejšie sa vyskytujúcou formou rakoviny a treťou najčastejšou príčinou úmrtí na nádorové ochorenia po rakovine prsníka a pľúc u žien vo veku od 15 do 45 rokov. Každý rok sa v Európe diagnostikuje približne 60000 žien s týmto ochorením, pričom polovica z nich na rakovinu zomiera. Na Slovensku sa ročne diagnostikuje približne 530 žien s karcinómom krčka maternice a 200 žien v dôsledku ochorenia zomiera.

Onkogénne HPV sa percentuálne podieľajú na vzniku jednotlivých typoch rakoviny nasledovne:

a) rakovina krčka maternice – 100%
b) rakovina konečníka – 90%
c) vulvárna rakovina – 40%
d) vaginálna rakovina – 40%
e) rakovina orofaryngeálnej oblasti – 12%
f) rakovina dutiny ústnej – 3%

Anogenitálne bradavice alebo kondyloma accuminata sú najčastejšie diagnostikovanou vírusovou sexuálne prenosnou chorobou (STD) v USA a UK. Ročný výskyt sa odhaduje na 500 000 až 1 milión prípadov. Od roku 1966 – 1986 sa výskyt genitálnych bradavíc zvýšil až 5-krát. Približne 7-10% populácie má kožné nongenital bradavice. Bradavice sú častejšie u belochov ako u ľudí afrického pôvodu. U žien je prevalencia 22 až 35 %, u mužov 2-35%. Najčastejší výskyt anogenitálnych slizničných foriem HPV je vo veku od 20 -30 rokov. Prevalencia infekcie HPV rozdelená podľa veku u žien v USA:

vek 14-59 – 26,8%
vek 14-19 – 24,5%
vek 20-24 – 44,8%
vek 25-29 – 27,4%
vek 30-39 – 27,5%
vek 40-49 – 25,2%
vek 50-59 – 19,6%

MUDr.Roman Sokol
O autorovi článku:
MUDr. Roman Sokol, MPH má atestácie a certifikáty z odborov urológie, onkológie v urológii, invazívnej a intervenčnej ultrasonografie v urológii. Tiež má certifikát GCP. Jeho odborné vedomosti, prax a skúsenosti z neho robia popredného experta vo svojej profesii nielen na Slovensku. Je členom viacerých významných spoločností a konzultantom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ako hlavný skúšajúci alebo národný koordinátor sa pravidelne zúčastňuje klinických skúšaní. Ako odborník sa pravidelne zúčastňuje aj kongresov na domácej aj medzinárodnej scéne. Publikuje v odborných aj populárnych časopisoch, vystupuje v TV a rozhlase.