Zmena ordinačných hodín dňa 21.2.2020 v Bánovciach nad Bebravou a v Trenčíne.
Kondylómov

Condylomata accuminata- kondylómy. Liečba spočíva v odstránení viditeľných kožných zmien, teda kondylómov. Používa sa lokálna medikamentózna terapia, ktorú si pacient môže jednoducho aplikovať sám, alebo imunomodulačná liečba.

V lokálnej terapii sa uplatňujú látky pôsobiace antiviroticky a cytotoxicky. Najčastejšie sa používa prísne lokálne podofylin, podofylox, bleomycín, 5- fluorouracil – inhibítor vírusovej DNA, hydroxyforforylmetoxypropylcytozín – Cidofovir, 5-jodo-2-deoxyuridín (IDU). Tiež sa používajú keratolyticky pôsobiace masti s obsahom kyseliny bichlóroctovej, kys. trichlóroctovej.

Imiquimod – je silný induktor cytokínov, výsledkom jeho pôsobenia je stimulácia a posilnenie bunkovej zložky imunitnej odpovede. Patrí k najnovším liekom, aplikuje sa 3- krát týždenne až do vymiznutia kondylómov, max. 16 týždňov.

Interferón alfa – rekombinantne pripravený – má priamy antivírusový účinok a silné imunomodulans. Aplikuje sa priamo do ložísk 2-3x týždenne. Celková doba liečby je 3-8 dní.

Podofylín – živica, ktorá sa získava z koreňa Podophyllum Peltatum L. obsahuje aktívnu účinnú látku podophyllotoxinum, ktorá pôsobí cytotoxicky a zastavuje delenie buniek v metafáze. Na postihnuté plochy sa prísne lokálne nanáša 10-25% alkoholový roztok. Po nanesení je najlepšie roztok nechať dôkladne preschnúť a po cca hodine umyť vodou.

Podofilox – špeciálny krém či roztok s obsahom podfylinu v 0,5% koncentracii. Aplikuje sa zvyčajne 2x denne počas 3 dní, nasleduje 4 dni pauza. Tento cyklus sa môže opakovať 4x.

5- fluorouracil – tento antimetabolit narušuje syntézu vírusovej DNA. Cytostatický krém sa nanáša 1x denne tri dni v týždni a liečba trvá 3-6 týždňov. Zdravá koža penisu musí byť chránená, pretože aplikácia 5-fluorouracilu môže vyvolať exfoliatívnu dermatitídu. Po 3 hodinách je nutné krém zmyť vodou. Je možná aj intrauretrálna aplikácia špeciálnymi aplikátormi pri intrauretálnych kondylómoch. Liečba býva účinná najmä tam, kde terapia podofylínom zlyháva.

Z ďalších terapeutických metód je možné použiť chirurgickú excíziu, elektrokoaguláciu, CO2 laser, Nd:YAG laser, kryoterapia tekutým dusíkom.

MUDr.Roman Sokol
O autorovi článku:
MUDr. Roman Sokol, MPH má atestácie a certifikáty z odborov urológie, onkológie v urológii, invazívnej a intervenčnej ultrasonografie v urológii. Tiež má certifikát GCP. Jeho odborné vedomosti, prax a skúsenosti z neho robia popredného experta vo svojej profesii nielen na Slovensku. Je členom viacerých významných spoločností a konzultantom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ako hlavný skúšajúci alebo národný koordinátor sa pravidelne zúčastňuje klinických skúšaní. Ako odborník sa pravidelne zúčastňuje aj kongresov na domácej aj medzinárodnej scéne. Publikuje v odborných aj populárnych časopisoch, vystupuje v TV a rozhlase.