ORDINAČNÉ HODINY POČAS VIANOČNÝCH SVIATKOV viac informácií nájdete tu.

Pôvodca ochorenia

Vyvolávateľom ochorenia je gramnegatívna baktéria Neisseria gonorrhoeae. Je pomenovaná podľa svojho objaviteľa, nemeckého profesora dermatológie Alberta Neissera, ktorý ju objavil v roku 1879. Bolo to teda pred objavením antibiotík, a preto kvapavka v tom čase predstavovala veľké riziko pre ľudstvo. V mikroskopickom obraze sa javia baktérie typicky ako kávové zrná otočené oproti sebe. Táto baktéria je extrémne citlivá na zmenu prostredia, hlavne zmenu teploty a tenziu kyslíka a CO2, vyschnutie, preto mimo hostiteľa takmer nie je schopná prežiť, z čoho vyplýva jej takmer výlučne pohlavný prenos.

Ochorenie postihuje sliznicu močovej rúry, krčka maternice, maternice, adnexov, konečníka, očných spojiviek, hltana a vagíny u mladých dievčat, starších žien a v gravidite. Z primárnej lokalizácie vo vonkajšej časti urogenitálneho traktu sa zápalový proces môže šíriť pokračovaním na vnútorné pohlavné orgány, prípadne krvnou cestou na kĺby, srdce. Zákernosť ochorenia spočíva najmä v tom, že najmä u väčšiny žien prebieha bez príznakov. V týchto prípadoch je veľmi ťažké diagnostikovať kvapavku a vzniká riziko ďalšieho šírenia medzi ostatných sexuálnych partnerov. Práve u žien je veľmi častý bezpríznakový priebeh, infekcia predstavuje hrozbu, môže preniknúť z krčka maternice ďalej do maternice, infikovať vajíčkovody a v konečnom dôsledku vyvolať zápalové ochorenie malej panvy. Vznikajú zrasty, výsledkom čoho sú bolesti, nepriechodnosť vajíčkovodom, zvýšené riziko mimomaternicového tehotenstva s ohrozením života až neplodnosť. Veľký problém predstavuje kvapavka v gravidite, kedy počas pôrodu môže dôjsť k infikovaniu novorodenca, spôsobiť kojunktivitídu alebo meningitídu /zápal mozgových blán/ s katastrofálnymi následkami. Preto sa zaviedlo preventívne podávanie dusičnanu strieborného, ktorý je nahradzovaný septonexom alebo jódovými preparátmi do spojivkového vaku každého novorodenca.

MUDr.Roman Sokol
O autorovi článku:
MUDr. Roman Sokol, MPH má atestácie a certifikáty z odborov urológie, onkológie v urológii, invazívnej a intervenčnej ultrasonografie v urológii. Tiež má certifikát GCP. Jeho odborné vedomosti, prax a skúsenosti z neho robia popredného experta vo svojej profesii nielen na Slovensku. Je členom viacerých významných spoločností a konzultantom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ako hlavný skúšajúci alebo národný koordinátor sa pravidelne zúčastňuje klinických skúšaní. Ako odborník sa pravidelne zúčastňuje aj kongresov na domácej aj medzinárodnej scéne. Publikuje v odborných aj populárnych časopisoch, vystupuje v TV a rozhlase.