Včasný syfilis – primárny syfilis

Syphilis primaria – primárny syfilis

Prvé klinické prejavy získaného syfilisu sa zjavujú priemerne o 21 dní po preniknutí treponém do organizmu, väčšinou po pohlavnom styku s infikovanou osobou. Inkubačný čas môže kolísať medzi 10-90 dňami, podľa infekčnej dávky. Prejavom I. štádia syfilisu je ulcus durum – tvrdý vred, najčastejšie lokalizovaný na pohlavných orgánoch (glans penis, sulcus coronarius, labia maiora er minora, cervix uteri a inde, podľa spôsobu sexuálneho kontaktu).

Ulcus durum – sulcus coronarius Ulcus durum – glans penis

Z mimogenitálnej lokalizácie sa ulkus nájde na perách, jazyku, mandliach, bradavkách žien, perianálne. Najčastejšie má vzhľad tuhej, nebolestivej infiltrácie oválneho tvaru, veľkosti asi 1 cm, tmavo ružovej farby, s hladkou lesklou eróziou na povrchu. V strede infiltrácie môže vzniknúť kruhovitý, nebolestivý plytký vred, s kolmými stenami, s ružovočervenou spodinou, povlečenou lesklým, priesvitným sekrétom. V okolí vredu niekedy vzniká opuch, ktorý môže na penise spôsobiť fimózu alebo parafimózu. Nebolestivosť vredu je daná infiltráciou kožných senzorických nervov baktériami, čím sa odlišuje od bolestivých herpetických ulcerácií alebo mäkkého vredu. Primárny afekt sa hojí aj spontánne drobnou jazvičkou za 2-6 týždňov. Napriek tomu, že sa vred vyhojí, pôvodca syfilisu môže v tkanivách ďalej pretrvávať. V 4.-5. týždni po infikovaní sa nebolestivo zväčšujú regionálne lymfatické uzliny.

Primárne štádium končí viac alebo menej výraznými celkovými príznakmi, ako sú malátnosť, bolesti hlavy, kostí a polylymfadenitídou v 8. týždni infekcie.

V diferenciálnej diagnóze je nutné odlíšiť herpes genitalis, balanitídy, karcinóm, tbc ulcerosa, ulcus molle, perianálne fistuly, erózie cervixu, tonzilitídy.

MUDr.Roman Sokol
O autorovi článku:
MUDr. Roman Sokol, MPH má atestácie a certifikáty z odborov urológie, onkológie v urológii, invazívnej a intervenčnej ultrasonografie v urológii. Tiež má certifikát GCP. Jeho odborné vedomosti, prax a skúsenosti z neho robia popredného experta vo svojej profesii nielen na Slovensku. Je členom viacerých významných spoločností a konzultantom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ako hlavný skúšajúci alebo národný koordinátor sa pravidelne zúčastňuje klinických skúšaní. Ako odborník sa pravidelne zúčastňuje aj kongresov na domácej aj medzinárodnej scéne. Publikuje v odborných aj populárnych časopisoch, vystupuje v TV a rozhlase.