Včasný syfilis

Čerstvá syfilitická nákaza gravidnej ženy zapríčiňuje potrat alebo predčasný pôrod mŕtveho plodu v druhej polovici gravidity. Všetky tkanivá plodu obsahujú množstvo baktérií, koža je presiaknutá. Vnútorné orgány, ako sú pečeň, pankreas a slezina, sú výrazne zväčšené, so známkami zápalu a niekedy aj s prítomnosťou gummy. Na pľúcach sa zisťujú prejavy bielej pneumónie, na kostiach osteochondritída.

Patologické zmeny u novorodencov postihujú kožu aj vnútorné orgány a sú zreteľné už pri narodení alebo sa prejavia o 2-12 týždňov po narodení. Koža je ochabnutá, zvráskavená a na typických predilekčných miestach (tvár, intertriginózne oblasti) je exantém. Na dlaniach a chodidlách býva výsev búl s čírym, neskôr skaleným obsahom – pemphigus syphiliticus. Pupočník býva zapálený – omphalitis syphilitica neonatorum. Pre rozpoznanie včasného vrodeného syfilisu sú dôležité svetločervené, hladké, lesklé infiltráty okolo úst, na čele, dlaniach a stupajach – syfilitické lakové pätičky. Na nich okolo úst vznikajú trhlinky, hojace sa jazvičkami – Parrotove jazvy. Zo sliznicových lézií je charakteristická krvavo hnisová secernácia z nosa – coryza syphilitica, ktorá je zapríčinená špecifickým zápalom sliznice. Ak proces postihne aj chrupavku a kosti nosa, nastáva ich ulcerózna deštrukcia, rozpad– sedlovitý nos.

Následkom prederavenia tvrdého podnebia vzniká komunikácia medzi nosovou a ústnou dutinou. Na dlhých kostiach je typickým príznakom syfilitická osteochondritída a periostitída. Na kostiach lebky sa pozorujú hyperostózy čelovej kosti, prípadne osteoporóza a deštrukcie. Lymfatické uzliny, slezina a pečeň sú obvykle zväčšené. Medzi ďalšie prejavy patrí meningitída, iridocyklitída a hluchota. Avšak treba vedieť, že jedinou somatickou známkou infekcie u inak bezpríznakových novorodencov môžu byť zmeny dlhých kostí spôsobené periostitídou. Podobne ako u dospelých nastáva po prekonaní tejto fázy infekcie stav latencie.

MUDr.Roman Sokol
O autorovi článku:
MUDr. Roman Sokol, MPH má atestácie a certifikáty z odborov urológie, onkológie v urológii, invazívnej a intervenčnej ultrasonografie v urológii. Tiež má certifikát GCP. Jeho odborné vedomosti, prax a skúsenosti z neho robia popredného experta vo svojej profesii nielen na Slovensku. Je členom viacerých významných spoločností a konzultantom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Ako hlavný skúšajúci alebo národný koordinátor sa pravidelne zúčastňuje klinických skúšaní. Ako odborník sa pravidelne zúčastňuje aj kongresov na domácej aj medzinárodnej scéne. Publikuje v odborných aj populárnych časopisoch, vystupuje v TV a rozhlase.